V květnu/červnu jsem se zúčastnil stáže v kanceláři pana europoslance Niedermayera. Evropská unie je hlavní součástí mého akademického a profesního života, tudíž byla tato stáž logickou volbou. Zároveň již dlouhodobě sleduji pana poslance a velmi si ho vážím pro jeho činnost i názory, takže možnost setkat se s ním osobně byla pro mě velkým lákadlem. Měl jsem pouze měsíc a půl volno po konci semestru, ale v kanceláři mi vyšli naprosto vstříc ohledně termínů a celá zkušenost více než předčila všechna má očekávání. Jedná se o vynikající příležitost nahlédnout, a dokonce být součástí fungování EP, ale i zúčastnit se mnoha zajímavých konferencí a přednášek, které jsou v EP běžně organizovány, a v neposlední řadě setkat se s panem poslancem samotným a diskutovat o aktuálním dění.
Velmi mě překvapilo penzum práce, které leží na každém jednotlivém europoslanci, které se i promítá do jeho pracovních hodin. Na druhou stranu je v EP vynikající pracovní prostředí, včetně velké skupiny dalších stážistů i neuvěřitelně příjemných kolegů v kanceláři pana poslance.
Během své stáže jsem se věnoval několika velmi zajímavým tématům. Pan poslanec vždy přihlédne k zájmům každého stážisty při rozdělování úkolů, jedná se tak o nesmírně naplňující zkušenost. Já jsem se hodně věnoval rozpočtové tématice, včetně evropského rozpočtu či jarního balíku evropského semestru. Dále jsem se zabýval mnoha aktuálními tématy, jako například velmi diskutovanou problematikou digitálního copyrightu či dat nového Eurobarometru. Práce je zde velmi různorodá a flexibilní, vždy s přihlédnutím k zájmům daného stážisty. Velice jsem ocenil například možnost osobního setkání s Evropskou ombudsmankou Emily O´Reilly. Během stáže má stážista možnost zúčastnit se množství schůzek a jednání, v mém případě se jednalo o pracovní schůzky EPP, pod předsednictvím Manfreda Webbera, setkání České národní delegace, snídaně českých europoslanců, jednání Hospodářského a měnového výboru (ECON) či jednání pracovní skupiny k připravované legislativě ohledně digitálního copyrightu. Důležitou součástí stáže byl i pobyt ve Štrasburku na plenárním zasedání. Jedná se opět o další zkušenost a jiné tempo práce, které je velice intenzivní a zároveň naplňující. Možnost zažít návštěvu mnoha známých, nejen politických osobností, je dalším velkým pozitivem - během mé stáže navštívil EP například Mark Zuckerberg nebo nizozemský premiér Mark Rutte.
Celkově je stáž naprosto dokonalou příležitostí získat vynikající pracovní zkušenost, mnoha dalších dovedností a znalostí o fungování EU, stejně tak jako mnoho nových přátel, a to i pro ty, kdo si nemohou dovolit zde pracovat na půl roku či rok. Srdečně bych doporučil všem zájemcům, rozhodně nebudete litovat!
Publikované články
Evropský rozpočet pro rok 2019
Zavedení eura v členských státech, které ještě nezavedly společnou měnu (Flash Eurobarometer 465)
Debata s nizozemským ministerským předsedou Markem Ruttem na půdě Evropského parlamentu
Dezinformace v českých médiích: Americké superstíhačky v ohrožení