Má měsíční stáž v Evropském parlamentu v Bruselu je u konce a ráda bych se podělila o své zkušenosti získané z mého působení zde.
Jak jsem již zmiňovala ve svém prvním článku (odkaz naleznete níže), první týden byl velmi chaotický, seznamovala jsem se s chodem parlamentu, a taky se zkoušela pořádně zorientovat v tak velké budově. Ten další týden už to bylo zdaleka lepší, má orientace se zlepšila a já se mohla plně věnovat daným úkolům. Ve druhém týdnu jsem, se mimo jiných, zúčastnila zasedání, kde se projednávalo schválení zprávy, která se týkala minimálních standardů pro menšiny v EU a následně pak sepsala průběh jednání a svůj názor. Bylo velmi zajímavé reálně vidět a slyšet, jak se tyto témata řeší a jaký názor na daný téma mají lidé z různých zemí. Kromě zasedání jsme v následujících dnech vypracovávali také různé administrativní práce.
„Václav Havel a jeho životní dílo je odkazem pro všechny ty, kteří věří v Evropu tolerance, respektu a boje za svobodu,“
Následující týden jsme trávili ve Štrasburku, jelikož se jednou měsíčně celý Brusel stěhuje se všemi papíry a zaměstnanci do Štrasburku, kde se hlasuje o projednaných návrzích. Je to zvláštní, ale ano, Parlament má tři oficiální sídla; V Bruselu, kde probíhají schůzky ve výborech, konference a zasedání, slyšení a debaty o jednotlivých návrzích, v Lucemburku, kde sídlí hlavní budova sekretariátu a ve Štrasburku, kde se hlasuje. Můj příchod do parlamentu ve Štrasburku mi připomněl pohádku Alenka v říši divů, protože jsem si tak skutečně připadala, jelikož parlament ve Štrasburku a chodby v něm jsou daleko chaotičtější než v Bruselu. Přesto se mi tam velice líbilo, jak samotné prostory, tak i program, který byl velmi nabitý různými schůzemi a zadanými úkoly. Měla jsem také možnost zúčastnit se snídaně s auto motive sektorem, nebo schůze, kde se projednával stav českého zemědělství a stav dotacích. Dalším velmi zajímavým zjištěním pro mě bylo sídlo, které je pojmenované po Václavu Havlovi. jelikož byl oceněn jako obhájce lidských a občanských práv, evropští zákonodárci se rozhodli pojmenovat po něm jednu ze svých budov. Posledním zážitkem ve Štrasburku byla večeře s panem europoslancem a skupinou lidí, kteří měli možnost strávit čas v Parlamentu, díky projektu, který pořádá kancelář pana Niedermayera. Tato akce se koná 2x ročně a je určená především pro studenty, kteří mají možnost vyhrát zájezd do Štrasburku a nahlédnout tak do dění v parlamentu, a to prostřednictvím zapojení se do různých soutěží.
Má práce v parlamentu však nebyla pouze o práci. Měla jsem také možnost navštívit spoustu zajímavých míst. Prozkoumala jsem téměř celý Brusel, ochutnala jsem místní hranolky, vafle i pivo a viděla spoustu známých i neznámých památek. Navštívila jsem také Amsterdam, kde jsem se projela po celém městě na kole a zakončila to Paříží, kde jsem strávila jeden krásný den procházkou po městě.
Publikované články:
První týden v Evropském parlamentu v Bruselu
Minimální standardy pro menšiny v EU