Od doby mé přihlášky na stáž k panu europoslanci Niedermayerovi uplynul nějaký čas. Při zkoumání mého e-mailu jsem nyní zjistil, že jsou to již 3 roky! Přišel totiž nejprve COVID-19, tudíž stáž byla zrušena. Pak jsme se domluvili na novém termínu, avšak COVID udeřil znovu a stáž se odložila. Když jsem obdržel v řadě již několikátý e-mail s možností výběru termínu, tak jsem věděl, že této příležitosti musím využít. A to klidně i na kratší dobu, jelikož se tato nabídka již nemusí opakovat.
Nakonec jsem do Bruselu vyrazil, ač zcela neplánovaně, 2 týdny po začátku války na Ukrajině. Toto velmi neblahé dění ve světě mně umožnilo poznat Evropský parlament v době doznívající covidové krize, která byla téměř zcela nahrazena mnohem zásadnější událostí, tedy válkou na Ukrajině. Kvůli tomu jsem mohl zjistit, jakým způsobem tato evropská instituce funguje v krizové době. Prostřednictvím mých účastí na jednáních výborů Evropského parlamentu jsem poznal, že válka na Ukrajině je prakticky všudypřítomná, přičemž zájem a snaha většiny europoslanců o řešení jejich dopadů na EU nebo o pomoc Ukrajině byla enormní. I přesto, že je zájem enormní, tak dohoda je často velmi obtížná, jelikož Evropský parlament je složen z europoslanců z různých zemí, kteří jsou seskupeni v politických frakcích. Ani příslušnost europoslance v politické frakci však neznamená, že tento europoslanec nemá odlišné osobní názory či není ovlivňován i jinými vnějšími zájmy. To znamená, že výsledná dohoda v Evropském parlamentu je těžce vybojovaný kompromis. Mým zásadním zjištěním bylo tak zejména to, že být europoslancem či i jeho asistentem není jednoduchá, ale časově a vědomostně velmi náročné. Pokud tedy europoslanec bere své poslání vážně. V případě pana europoslance Niedermayera to platí několikanásobně.
Jsem velmi rád, že jsem se mohl zúčastnit diskusí výborů ohledně budoucnosti Green Dealu v kontextu války na Ukrajině, taxonomie či jsem mohl blíže zkoumat dopady války na potravinovou bezpečnost nejen v EU ale i ve světě. Poslechl jsem si projev premiéra Kanady Justina Trudeau, zúčastnil se vyhlášení ankety Evropský strom roku, které je pan europoslanec patronem a mnoho dalšího. Především jsem ale velmi rád, že si pan europoslanec udělal na mě a druhého stážistu čas a mohli jsme spolu velmi otevřeně diskutovat rozličná témata. Stáž tak hodnotím jednoznačně pozitivně! Poznal jsem díky ní spoustu nových inspirativních lidí, nečekaně se setkal s již známými kamarády, a nakonec jsem si okusil život Bruselu a navštívil pro mě neznámé části Belgie. :)