Brexit pod drobnohledem VIII. - Bude ze Spojeného království daňový ráj?
18.05.2017
Již loni na podzim Mayová oznámila, že uspíší snížení sazby korporátní daně, která má do roku 2020 klesnout ze současných 20 % na 17 %. V projevu před lídry byznysu slíbila, že Británie bude mít nejnižší korporátní daň ze zemí OECD. Tento titul v lednu Irsku a Kypru (shodně 12,5 %) přebralo Maďarsko snížením své sazby na 9 %. Má tak nyní nejnižší korporátní daň i mezi členy EU, o procentní bod nižší než Bulharsko (které členem OECD není).
Lednová výhružka Evropě ekonomickým modelem daňového a regulatorního ráje však zachází ještě dál a přilákala tak kritické reakce evropských politiků. Například podle holandského vicepremiéra Asschera takový krok může ohrozit všechny Evropany a ochromí podporu pro sociální infrastrukturu. Nizozemsko samo přitom paradoxně spolu s Kyprem, Maltou a Lucemburskem často čelí kritice příliš výhodných daňových podmínek pro korporace. Evropská unie však v posledních letech konečně nachází shodu na opatřeních, která pozvolna, ale účinně tyto záměrné či neúmyslné „díry“ v daňových systémech uzavírají. Na dubnové Evropské radě 27 předsedů vlád členských států jednomyslně schválilo pozici EU ve vyjednáváních o brexitu, již obsahuje provize, které lze vnímat jako přímou odpověď na britskou výhružku. Dokument volá po rovných podmínkách v budoucím ekonomickém vztahu s Británií, konkrétně v oblasti hospodářské soutěže, dohledu nad subvencemi či prevence „fiskálního dumpingu“.
Samostatnou otázkou zůstává, jestli si Británie vůbec může takový ekonomický model dovolit, nebo se jedná jen o cestu, jak EU výhružkou přinutit k otevření svého trhu. Podle Margaret Hodge, britské poslankyně za labouristy a bývalé předsedkyně parlamentního výboru pro veřejné finance, s každým sníženým procentem korporátní daně přijde státní pokladna Velké Británie o zhruba £2 miliardy ročně, což již při plánovaném snížení o 3 % do roku 2020 bude znamenat prohloubení deficitu britských veřejných financí o dalších £6 miliard ročně. Model ekonomiky, která volnou regulací a nízkými daněmi láká zdanitelný zisk nebo ekonomickou aktivitu, totiž snadno funguje jen pro velmi malé státy. Zisky nadnárodních společností vzniklé z aktivity v jiných státech, ale daněné zde, více než nahradí příjmové ztráty způsobené nízkými daněmi. Velké ekonomiky jako Británie však na nízké dani fiskálně tratí – snížení korporátní sazby sice může podpořit ekonomickou aktivitu nebo i nalákat korporace zde danit své zisky odjinud. To však musí být měřeno proti obrovské rozpočtové ztrátě způsobené nižším výběrem daní společností v zemi již působících. V zájmu ambice této vlády k vyrovnanému rozpočtu by nejnižší sazba korporátní daně v OECD musela být vyvážena růstem jiných daní. Přesunutí daňového břemena od nadnárodních korporací k občanům a malým podnikům by představovalo krok jen těžko slučitelný se závazkem Mayové zastat se především chudších a zapomenutých na úkor mezinárodních elit. Podobně i liberalizace trhu práce nebo uvolnění regulatorních standardů nezapadají do proklamované vize této vlády. Zdá se také nepravděpodobné, že by Británie lákala mírnější regulací finanční instituce, neboť Londýn zejména v poslední době užívá často regulaci striktnější než zbytek EU. Již nynější expozice UK na finanční sektor je navíc značná a její posílení by znamenalo ještě vyšší zranitelnost ekonomiky, kterou lze omezit nikoliv mírnější, ale naopak přísnější regulací. Britský tisk v lednu v reakci na výhružku Mayové správně připomínal, že pravidla EU nijak nestojí v cestě nižší korporátní dani (a do jisté míry i mírnější regulaci trhu), a kdyby Spojené království považovala přeměnu svého ekonomického modelu za národní zájem, mohla jej již dávno uskutečnit. Perspektiva přilákání nadnárodních korporací na levné danění jejich evropských aktivit také přehlíží možnosti Evropy k odvetným opatřením.
Použité zdroje:
Hammond threatens EU with aggressive tax changes after Brexit
Brexit: UK 'could change economic model' if single market access denied
Theresa May to give Britain lowest corporation tax of world's top 20 economies
Netherlands 'will block UK-EU deal without tax avoidance measures
Margaret Hodge: Hammond’s threat to turn Britain into a tax haven after Brexit is “fake”