Česká debata o evropském rozpočtu klouže po povrchu
04.03.2020
„Je skoro neuvěřitelné, že se za 15 let nepodařilo veřejnost informovat o základní věci, tedy že bohatší státy EU dotují rozvoj ČR,“ říká Nikola Hořejš, analytik STEM k tématu EU.[1]
V průběhu letošního roku vrcholí debata o novém rozpočtu EU, který určí tok evropských peněz na následujících 7 let. Výzkum agentury STEM na který odpovídalo 1002 Čechů – respondentů ukazuje, že tato problematika je pro drtivou většinu z nich úplnou neznámou. Z výzkumu vyplývá že:
„O rozpočet 2021-27 jeví zájem jen 7 % dotázaných, 2 % se pak deklarují aktivní zájem.“
Toto zjištění koresponduje s dalším, tentokrát ohledně objemu peněz, které do ČR z EU putují:
„Když se výzkum ptal na budoucí rozpočet, který se nyní vyjednává, bylo povědomí ještě nižší. Jen 7 % si myslí, že bude ČR dostávat více, než vloží. O tom, že i nadále bude ČR profitovat z EU rozpočtu, neví ani ta část populace, která se o Evropskou unii zajímá a důvěřuje jí.“
Naproti tomu se ukazuje, že existuje určité povědomí o projektech financovaných EU. Ačkoliv pouze 12 % respondentů bylo schopných uvést konkrétní projekt EU, o kterém měli povědomí, je o jejich celkové prospěšnosti přesvědčena i značná část zarytých odpůrců unijního projektu. (viz. níže)
Obrázek: Přínos fondů podle vztahu k EU
Průzkum ale především ukazuje, že politická reprezentace ČR, vzdělávací systém, média, a zastoupení EU v ČR ve vztahu k informovanosti veřejnosti soustavně selhává. V očích značné části populace se problematika evropského rozpočtu smršťuje na kohezní fondy. Zároveň ale netuší, kolik peněz v nich dostáváme, nebo že o jejich čerpání rozhodují čeští úředníci na českých ministerstvech.
Bylo by jistě naivní si představovat, že Češi budou nuance zemědělské politiky nebo například financování agentury Frontex sledovat více než každoroční tahanice o státní rozpočet, který má na jejich život z pohledu objemu peněz větší dopad. To však nic nemění na faktu, že obraz unie je u nás pokřivený (nejen) způsobem výuky, která se omezuje na vyjmenovávání institucí EU a argumentací typu „kolik nám Brusel dá tentokrát miliard“. Češi si zaslouží znát postoj vlády ke kohezním prostředkům a pochopit, jak je s nimi nakládáno. K tom máme ještě dlouhou cestu.