Aktuálně ze Štrasburku: migrace
04.10.2017
Plenární zasedání bylo zahájeno proslovem prvního místopředsedy Evropské Komise Fransem Timmermansem, který upozornil na potřebu využití růstu ekonomiky, nutnost respektování právního státu ve vztahu k situaci v Katalánsku a také stanovení cílů pro „EU o 27 zemích“ v souvislosti s brexitem. Poukázal na nutnost posílení úsilí při navrácení migrantů, které v současnosti dosti komplikuje nevyhovující dublinské nařízení, které je třeba změnit. Závěrem apeloval na europoslance, že zbývá pouze 18 měsíců pro dokončení priorit stanových v roce 2014. Jak to bývá na takovém zasedání zvykem, následovaly projevy předsedů evropských stran a dále projevy jednotlivých europoslanců.
Evropská lidová strana vyzvala k častějšímu prezentování úspěchů EU. Je žádoucí, aby se společnost dozvěděla o výrazném posunu v oblasti migrace, kdy dnes můžeme hovořit o zmenšení migračních toků až o 80 %. Otevřenou ránou zůstává absence trvalého řešení migrace, kdy se prozatím navrhuje posílení Frontexu a podpora přesidlování uprchlíků, která by měla probíhat pod kontrolou OSN a při níž by měla být stanovena jasná kritéria této pomoci. V žádném případě však nesmíme zapomínat na to, že azyl je základním právem a rozhodně se nejedná o téma k diskuzi. Strana stále zaujímá názor, že je třeba čelit příčinám migrace, a proto je důležitou strategií solidarita s Afrikou. Z digitální agendy byl kladen důraz na ochranu duševního vlastnictví v online světě.
Strana evropských socialistů velice vášnivě upozornila na to, že „je a vždy byla připravena konat“ a „nastal čas se tváří v tvář postavit Radě“, která dle jejich slov „ještě ani neotevřela desky“. Na snížení migračních toků o 80 % pohlíží spíše skepticky, EU se má nyní zabývat především vyřešením příčin migrace a nalézt dlouhodobé řešení. Tímto řešením dle strany však rozhodně není posílení evropských a vnitřních hranic, tímto by jednoznačně došlo k poškození jednoho z největších úspěchů EU, a to volného pohybu osob. Prioritou je stále solidarita s Afrikou, ale je třeba si uvědomit, že jen a pouze finanční podpora nepostačuje. Je zapotřebí vytvořit a dodržovat investiční plán, vytvářet v Africe pracovní místa a zaměstnat mladé tamní obyvatele, čímž by se snížily migrační toky. Proslov předsedy strany byl zakončen dramatickým apelem na spolupráci a slovy „Budeme bohatí společně nebo se společně utopíme“.
Aliance liberálů a demokratů pro Evropu také volá po větší aktivitě Rady, od které očekává udání politického směru, který teď EU potřebuje, a to společně s její reformou, která má být vedena Evropským parlamentem.
Dle strany Zelených – Evropské svobodné aliance je třeba dávat pozor před hrozbami ohrožující identitu EU, v současné době jsou to volby v Katalánsku. Tamní situace není pouze španělskou záležitostí, ale týká se celé EU.
Závěrečná řeč Franse Timmermanse s titulky ke katalánskému referendu k shlédnutí zde.