Macron zahájil předsednictví EU. Jaké budou francouzské priority?
25.01.2022
Emmanuel Macron zdůraznil, že se evropská demokracie i přes všechnu kritiku ukázala jako mnohem silnější a úspěšnější než autoritářské režimy v boji s epidemií COVID-19 a společenskými a ekonomický problémy, které s sebou přinesla. Zároveň vyzdvihl solidaritou Evropy a upozornil na to, že EU byla největším dárcem vakcín. Prezident Macron rovněž zdůraznil potřebu věnovat se vládě práva, jakožto klíčové hodnotě, kterou jako Evropané sdílíme a upozornil na problémy s postupnou autokratizací, kterou svět prochází. Macron rovněž připomněl výročí zrušení trestu smrti v Evropě a oznámil, že Francie má v záměru aktualizovat úmluvu o lidských právech. Nakonec podtrhl francouzskou snahu o větší integraci Evropské unie skrze potřebu načrtnout obraz společné evropské historie. Tato inciativa by měla být společnou prací historiků, vědců a dalších odborníků.
Dále jsme měli možnost slyšet o příslibu pokroku. Francouzské předsednictví chce dále pokračovat ve snaze čelit klimatickým a digitálním výzvám našeho světa. Předsednictví chce pokračovat v podpoře snahy zamezit úniku emisí uhlíku mimo hranice Evropské unie. Z toho důvodu je pro něj důležitá snaha o zavedení mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích. Mechanismu, který by měl zamezit přesunu znečišťujícího průmyslu mimo EU. Emanuel Macron zdůraznil, že bychom se měli věnovat podpoře a rozvíjení nových technologií jako např. vodíku, které nám umožní přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. Dále zdůraznil, že Evropa je také námořní velmocí, a proto by chtěl uspořádat summit o oceánech, který by měl proběhnout během února a pomoci ochraňovat i důležitou vodní biodiverzitu. Prezident Macron mluvil i o rozšiřování a budování společného obchodního prostoru v Evropě. Stejně tak podtrhl snahu budovat společný evropský obranný průmysl.
Skrze důraz na společnou obrannou politiku a Evropu silnou při své obraně, se francouzské předsednictví a pan prezident, dostávají k poslednímu příslibu, a to příslibu míru. Prezident Macron zdůraznil potřebu Evropy posilovat svoji obrannou politiku a přicházet s inciativou na obranu evropského prostoru. Ať už skrze jasné společné postoje, tak reformu Schengenského prostoru, obranu vnějších hranic a dialogu se zeměmi mimo EU. Francie chce také budovat platformu pro diskusi a sbližování EU se zeměmi západního Balkánu a Afrikou. I s Afrikou se Francie chystá připravit summit a budovat společnou budoucnost. Evropa podle jeho slov by měla být partnerem pro Afriku v oblasti ekonomické, zdravotní, vzdělávací a klimatické.
Projev přinesl mnoho příslibů, avšak je potřeba pracovat a teprve pak přicházejí reálné výsledky. Před Evropskou unií je plno výzev, ať už bezuhlíková budoucnost nebo silnější evropská obrana – zejména nyní na základě toho, co vidíme na Ukrajině nebo v Bělorusku. Nezbývá, než francouzskému předsednictví popřát mnoho úspěchů a společně pracovat na tom, aby přineslo pokrok nejen pro Evropu.