Big_loader_ajax

Niedermayer: Prevencí nových Panama Papers je politická vůle

13.12.2017

Evropský parlament dnes schválil závěrečnou zprávu Výboru proti praní špinavých peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům (PANA).

Luděk Niedermayer (TOP 09), zpravodaj za poslanecký klub ELS k této zprávě, vidí ve vypuknutí kauz daňových rájů i jisté přínosy: „Panama Papers a další podobné kauzy ilustrují významný problém s dopady na ekonomický růst, státní kasy a atmosféru ve společnosti. Jejich zveřejnění donutilo EU a členské státy intenzivně na unijní úrovni diskutovat a hledat společná řešení problémů s krácením či obcházením daní, což je oblast mnoha zeměmi považovaná za výsostnou kompetenci. Je to totiž především politická vůle, která doposud blokovala snahy o reformy daňových systémů a o jasnou politiku proti daňovým rájům.“

Budoucí vývoj v oblasti boje s daňovými úniky Luděk Niedermayer proto považuje za nadějný: „Od začátku praktik spojených s Panama Papers již uběhla řada let, a tak se trochu díváme do minulosti. Během minulých let, kdy EU i celý svět tyto problém začal řešit, byla navržena a mnohdy i přijata důležitá unijní legislativa. Schváleny byly i mezinárodní iniciativy zaměřené na spolupráci v oblasti daní, praní peněz či výměnu informací o vlastnictví účtů.“

Nicméně řada oblastí ještě řešení vyžaduje. Posílit je nadále potřeba administrativní spolupráci členských zemí, schválit lepší informování o skutečných vlastnících firem (AML) či lépe vymáhat plnění pravidel, zejména z hlediska identifikace klientů bankami. Na všechny tyto oblasti zpráva poukazuje. Luděk Niedermayer jmenuje i další iniciativy mající za cíl zlepšit daňový systém v Unii: „Před členskými státy nyní stojí výzva v podobě sjednocení svých daňových základů pro firmy, které by tak rozdělovaly svůj zisk za všechny operace v EU mezi země, odkud daný zisk pochází. Tato část zisku by pak byla zdaněna v souladu s daňovou sazbou v členském státě. Významná je i iniciativa změn v systému výběru daně z přidané hodnoty, která by zásadně snížila rizika podvodů.“

Luděk Niedermayer však upozorňuje i na to, že do doporučení Evropského parlamentu se z iniciativy levicových poslaneckých klubů dostávají i nepotřebná, ideologická doporučení: „S řadou z nich nemohu souhlasit. Jedná se především o snahu socialistů zavést jednotnou sazbu daně z příjmu právnických osob a povinnost firem prokázat, že zaplatily daně pod pohrůžkou zabavení příjmů. Namísto omezování konkurenceschopnosti v Evropě a přistupování k firmám jako k potencionálním zločincům se musíme zaměřit na zjednodušení systému a ochranu poplatníků, kteří své povinnosti řádně plní.“ Dodává však, že řada problémů je i uvnitř EU: „Ministři financí musí naleznout odvahu a přijmout ve svých zemích opatření, jež ukončí daňové režimy, které fungování společného trhu Unie a férovost daňových režimů ohrožují.“

 

 
Autor článku : Hana Bambasová, tiskové oddělení poslaneckého klubu ELS v EP