Parlamentní otázky a odpovědi: Půjčka EBRD ruské společnosti Lukoil
07.05.2015
Půjčka EBRD ruské společnosti Lukoil
Podle informací z tisku se chystá Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v blízké době poskytnout půjčku 500 milionů USD ruské společnosti Lukoil na rozvoj plynového pole Shah Deniz v Ázerbajdžánu. Financování rozvoje těžby plynu v zemích s nepřijatelnými autoritativními režimy, jako je Ázerbajdžán, podle mého názoru není v hodnotovém ani strategickém zájmu EU.
Má Evropská komise informace potvrzující, nebo naopak vyvracející tuto plánovanou půjčku?
Může Komise ovlivnit to, zda bude půjčka EBRD schválena a realizována?
Je Komise toho názoru, že cíl výstavby jižního koridoru pro přepravu zemního plynu, obsažený v jejím návrhu Evropské strategie energetické bezpečnosti, může odůvodňovat i použití veřejných prostředků na projekty, které nepřinášeji větší bezpečnost a nejsou v souhladu s evropskými hodnotami?
Odpověď komisaře Cañeteho jménem Komise |
Energetická bezpečnost představuje jeden z pěti rozměrů energetické unie. Jedním z opatření na zvýšení energetické bezpečnosti je diverzifikace zdrojů energie, dodávek a tras. Shah Deniz II je jedním z největších nalezišť plynu na světě a hraje klíčovou roli při otevření jižního koridoru pro přepravu zemního plynu, což je klíčový projekt pro diverzifikaci dodávek energie v rámci EU. Naleziště Shah Deniz II je provozováno konsorciem International Operating Companies, v němž LUKOIL vlastní menšinový podíl. Většina akcionářů konsorcia Shah Deniz nejsou v současné době dodavateli plynu do EU, která zvyšuje diversifikaci dodávek a s tím souvisejicí zabezpečení dodávek plynu do EU. Evropská banka pro obnovu a rozvoj je vlastněna 64 zeměmi, Evropskou Komisí a Evropskou investiční bankou. Byla vytvořena v roce 1991, aby v zemích od střední Evropy po Střední Asii podporovala rozvoj tržních ekonomik. Komise disponuje 3,05 % hlasu a nemá právo veta, pokud jde o rozhodnutí týkající se poskytování půjček. Evropská banka pro obnovu a rozvoj jako součást svých postupů náležité péče v souvislosti s projekty energetické bezpečnosti komplexně posuzuje sociální a environmentální dopad případného projektu. |