Big_loader_ajax

Plenární zasedání 10. - 13. 02. 2025: Jak a proč jsem hlasoval?

20.02.2025

Plenární zasedání 10. - 13. 02. 2025: Jak a proč jsem hlasoval?

Obnovení Dohody o vědecko-technické spolupráci mezi Evropským společenstvím a Ukrajinou

Podpořil jsem obnovení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a Ukrajinou. Ukrajina má dlouhou tradici vynikajících výsledků v oblasti vědy a techniky a navzdory obtížím v posledních letech a nezákonné a nevyprovokované válečné agresi vedené proti ní Ruskem má stále vědu a vědce na prvotřídní úrovni a je i nadále významným aktérem v sousedství Unie v oblasti vědy, techniky a inovací. Spolupráce mezi Unií a Ukrajinou je tradičně velmi aktivní zejména v oblastech pokročilých/nových materiálů, informačních technologií, fyziky a astronomie, technických oborů, zemědělských technologií, nanotechnologií, biotechnologií a jejich užití v různých odvětvích, jako je letecký průmysl, energetika a biomedicína, zejména onkologická imunoterapie.

 

Evropská centrální banka – výroční zpráva za rok 2024

Podpořil jsem tuto zprávu, která připomíná, že úsilí ECB o udržení inflace na nízké úrovni a tím o ochranu příjmů může doplnit obezřetná fiskální politika členských států. V této souvislosti zdůrazňuje, že řešení nadměrného schodku veřejných financí a veřejného dluhu má zásadní význam pro udržení stabilního hospodářství, udržitelného růstu a pro to, aby měly vlády k dispozici politický prostor pro reakci na nepříznivé otřesy. Bere také na vědomí pokrok, kterého ECB dosáhla v projektu digitálního eura, a uvádí, že jakékoli digitální euro by mělo evropským občanům přinášet jasnou přidanou hodnotu, mj. posílenou strategickou autonomii v oblasti plateb, vyšší úroveň hospodářské soutěže na trhu s maloobchodními platbami, potenciál pro podporu inovací v oblasti plateb a financí, lepší finanční začlenění a spolehlivý systém záložních plateb offline.

 

DPH: pravidla pro digitální věk

Podpořil jsem tuto zprávu, která v rámci procedury konzultace zavádí větší flexibilitu umožňující, aby členské státy mohly provozovat své vlastní fakturační systémy, neboť mnoho členských států již do svého vlastního softwaru významně investovalo. Za určitých podmínek bude rovněž možné opět vydávat souhrnné faktury, a to navzdory návrhu Komise je zakázat. EP se také ve shodě s Radou se vyslovil pro opětovné zavedení souhrnných faktur s cílem zachovat flexibilitu a jednoduchost pro členské státy a podniky.

 

Správní spolupráce v oblasti daní

Podpořil jsem tuto zprávu, která v rámci procedury konzultace má za cíl zjednodušit podávání informačních přehledů a snížit administrativní zátěž nadnárodních skupin podniků s ohledem na jejich oznamovací povinnosti. Za tímto účelem se zřizuje systém pro vzájemnou výměnu informací mezi orgány a zavádí standardní formulář po vzoru formuláře stanoveného v rámci OECD/G20, který budou nadnárodní skupiny podniků a velké vnitrostátní skupiny povinny používat k oznamování určitých informací týkajících se daní. Tyto dva prvky jsou předpokladem pro uplatňování zjednodušených pravidel pro oznamovací povinnosti, jež umožňují centrální podávání informačních přehledů určeným subjektem jménem celé skupiny, a tedy nejsou nutná individuální podání každého členského subjektu.

 

Další zhoršení politické situace v Gruzii

Podpořil jsem toto usnesení, které vyzývá EU a její členské státy, aby neuznaly legitimitu parlamentu jedné strany – Gruzínský sen, ani prezidenta, kterého tato strana jmenovala. Zároveň jsem toho názoru, že opatření dosud přijatá ze strany EU v reakci na zjevné zhoršování stavu demokracie a neplnění dřívějších závazků zatím zcela neodpovídají vážnosti situace v Gruzii a nejnovějšímu vývoji. Vítám rozhodnutí Rady pozastavit bezvízový styk pro gruzínské diplomaty a úředníky, považuje)i to však za pouze první krok, po němž musí následovat přísnější opatření. Vyjadřuji rovněž spolu s velkou většinou kolegů politování nad tím, že maďarská a slovenská vláda brání rozhodnutí Rady o zavedení sankcí vůči osobám odpovědným za úpadek demokracie v Gruzii.

Autor článku : Luděk Niedermayer, Jan Tlamycha
Zdroj : Luděk Niedermayer, Jan Tlamycha