Plenární zasedání ve Štrasburku: 16. až 19. ledna
16.01.2017
Parlament volí nového předsedu, místopředsedy a kvestory
Poslanci odevzdají své hlasy za účelem výběru nového předsedy Evropského parlamentu na příštího dva a půl roku. V úterý od 9 hodin budou probíhat tříminutové prezentace každého z kandidátů, poté dojde k odevzdání tajných hlasovacích lístků za účasti odcházejícího předsedy Martina Schulze. Sedm oficiálních kandidátů z různých politických skupin do této chvíle oznámilo kandidaturu o nejvyšší pozici v Parlamentu. Nové kandidatury se mohou objevit během všech tří kol hlasování. Pokud žádný z kandidátů nezvítězí ziskem absolutní většiny platných hlasů během prvních třech kol volby, bude předseda volen prostou většinou ve čtvrté závěrečné volbě, kde se bude rozhodovat mezi dvěma kandidáty, kteří dosáhli nejlepších výsledků ve třetí volbě. Svou kandidaturu oznámili: Eleonora Forenza, Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice (IT), Jean Lambert, Zelení – Evropská svobodná aliance (UK), Gianni Pittella, Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů (IT), Laurenţiu Rebega, Evropa národů a svobod (RO), Helga Stevens, Evropští konzervativci a reformisté (BE), Antonio Tajani, Evropská lidová strana (IT) and Guy Verhofstadt, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (BE).
14 místopředsedů, 5 kvestorů, 22 výborů
Ve středu budou poslanci volit 14 místopředsedů a 5 kvestorů Parlamentu v tajném elektronickém hlasování, kterému bude předsedat již nově zvolený předseda. Bude se rovněž rozhodovat o početním složení 22 stálých výborů Evropského parlamentu. Ve čtvrtek v poledne budou pak poslanci hlasovat o jmenování členů jednotlivých výborů.
Rozprava o prioritách maltského předsednictví Rady EU s premiérem J. Muscatem
Ve středu ráno budou poslanci Evropského parlamentu diskutovat o prioritách maltského předsednictví v Radě EU s maltským ministerským předsedou Josephem Muscatem. První maltské předsednictví v Radě EU od vstupu do EU v roce 2004 se bude v průběhu nadcházejících šesti měsíců zaměřovat na tyto klíčové oblasti: migrace, jednotný trh, bezpečnost, sociální začleňování, evropské sousedství, námořní odvětví.
Europoslanci chtějí vrátit Komisi seznam zemí představujících riziko praní peněz
Poslanci EP budou rozhodovat, zda Evropská komise bude muset upravit černý seznam zemí, které představují riziko praní peněz a financování terorismu. Návrh nařízení, o kterém se bude hlasovat ve čtvrtek, argumentuje, že tento seznam je velmi omezený a měl by být rozšířen, např. o teritoria, ve kterých se usnadňují daňové trestné činy. Komise uvádí jedenáct zemí, včetně Afghánistánu, Iráku, Bosny a Hercegoviny a Sýrie, které považuje za nedostatečně bojující proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Lidé a právnické osoby z těchto zemí čelí tvrdší kontrole, než je obvyklá v případech podnikání v EU. Pokud poslanci odhlasují vrácení listiny Komisi, stávající seznam třetích zemí zaostávajících v této oblasti, zůstane v platnosti.
Rozprava s předsedy Junckerem a Tuskem o výsledcích summitu EU a výzvách v 2017
Ve středu odpoledne se bude konat rozprava poslanců EP s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem o politických výzvách pro rok 2017 a o výsledcích zasedání Evropské rady, které se konalo 15. prosince 2016. Poslanci Evropského parlamentu se během rozpravy budou především soutředit na problematiku vnitřní a vnější bezpečnosti EU, podpory zaměstnanosti a migraci. Nejspíše se budou věnovat i procedurálním opatřením při vyjednáváních o Brexitu, vztahům s Ruskem, Ukrajinou a jednáních směřujících ke znovusjednocení Kypru.