Plenární zasedání ve Štrasburku: 16. až 19. ledna 2017
23.01.2017
Ve středu 18. ledna vystoupil na plenárním zasedání maltský premiér Joseph Muscat spolu s předsedou Komise Jean-Claudem Junckerem. S poslanci debatovali o prioritách maltského předsednictví, zdůraznili při tom zejména potřebu řešení migrace a nutnost vyrovnat se s terorismem a vleklými hospodářskými problémy.
O výsledcích prosincového zasedání Evropské rady poslance ve stejný den informoval předseda Evropské rady Donald Tusk. Spolu s místopředsedou Komise Jyrkim Katainenem pak s poslanci debatovali o výzvách, které před Evropou v letošním roce stojí. Hlavní pozornost se soustředila především na migraci, brexit, vztahy s USA a Ruskem, obran, terorismus a hospodářský rozvoj.
Středeční večer patřil debatě EP s komisařem pro humanitární pomoc a řešení krizí Christosem Stylianidesem týkající se nepříznivých povětrnostních podmínek, kterým jsou uprchlíci a migranti nuceni v současnosti čelit v evropských táborech. Poslanci také kritizovali neefektivní využití fondů EU pro zvládání uprchlické vlny a nedostatečnou rychlost přemisťování utečenců do jiných evropských zemí.
Ve čtvrtek 19. ledna poslanci projednali a následně přijali stanovisko k evropskému pilíři sociálních práv, iniciativě EU reformující evropský sociální model, na které Komise začala pracovat loni v březnu. Mezi hlavní požadavky EP patří aktualizace pracovního práva tak, aby garantovalo základní sociální práva i v nových typech pracovních smluv, které s sebou přináší digitální revoluce.
Během čtvrtečního hlasování poslanci odmítli seznam zemí, které představují riziko praní peněz a financování terorismu, navržený Komisí. Je podle nich neúplný a měl by být rozšířen o teritoria, ve kterých jsou usnadňovány daňové trestné činy. Komise na seznamu uvádí celkem 11 zemí, včetně např. Iráku, Sýrie nebo Bosny a Hercegoviny, které podle ní nedostatečně bojují s praním špinavých peněz a financování terorismu. Lidé a právnické osoby z těchto zemí čelí tvrdší kontrole, než je obvyklá v případech podnikání v EU.