Poslanci podpořili boj proti nedostatku léků v EU
17.09.2020
Poslanci dnes odhlasovali (pro 663, proti 23, zdrželi se 10) Zprávu o nedostatku léků, která se zabývá nedostatkem léčivých přípravků a zdravotnického vybavení, který ohrožuje pacienty a zatěžuje zdravotní systémy napříč členskými státy EU. Koronavirová krize totiž odhalila zásadní problémy spojené s nedostačující výrobou farmaceutik v Evropě a značné logistické problémy. Zpráva, kterou přijal 14. července 2020 Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, požaduje nezávislost na dodávkách léků ze třetích zemí, obnovu místní farmaceutické výroby a zajištění lepší koordinace vnitrostátních strategií v oblasti zdravotnictví na úrovni EU.
Nedostatek základních léků se za posledních 20 let v EU zvýšil až 20krát. Důvodů je podle poslanců několik: nedostatečné výrobní kapacity, průmyslové kvóty, neočekávané nárazové zvyšování poptávky v důsledku epidemií a přírodních katastrof nebo stanovování cen na národní úrovni. Zpráva proto požaduje, aby byla určena potenciální místa pro farmaceutickou výrobu v EU a aby byla při výrobě upřednostněna základní a strategická léčiva. Zpráva rovněž obsahuje návrh na vytvoření finančních pobídek, které povzbudí producenty léků k umístění výroby do Evropy.
Poslanci dále ve zprávě vyzývají Komisi, aby se v připravovaném návrhu Farmaceutické strategie EU (Pharmaceutical Strategy for Europe), která by měla být představena na konci tohoto roku, zabývala otázkou dostupnosti léků a závislostí na dovozu ze třetích zemí. V současnosti pochází 80 % aktivních farmaceutických složek a 40 % již hotových léků z Číny a Indie. Zpravodajka Nathalie Colin-Oesterlé (MEP, EPP Group) dokonce poznamenala: „Veřejné zdraví se stalo geostrategickou zbraní, která dokáže srazit kontinent na kolena.“
Vyšší míra spolupráce mezi členskými státy prostřednictvím výměny informací skrze digitální technologie by mohla pomoci usnadnit a zrychlit pohyb léků mezi zeměmi EU a zajistit spravedlivou distribuci. Poslanci rovněž vyzývají Komisi, aby vytvořila evropskou pohotovostní rezervu na léky strategického významu – „pohotovostní evropskou lékárnu“. V případě potřeby by byl rovný přístup k těmto lékům zajištěn mechanismem spravedlivé distribuce. I s ohledem na současnou situaci se ukazuje, že EU potřebuje vytvořit systém, který je odolný vůči krizím a který evropským občanům zajistí včasný přístup k bezpečným a kvalitním a cenově dostupným lékům. Poslanci ve zprávě také uvítali nový program EU4Health, jehož cílem je zpřístupnění léčivých přípravků a lékařského vybavení skrze poskytnutí financování (až 9,4 miliard EUR) jak členským zemím, tak zdravotnickým organizacím a nevládním organizacím.
Chystaná Farmaceutická strategie pro Evropu by měla vytvořit regulační rámec pro podporu farmaceutického průmyslu, který významně přispívá k ekonomice EU. I proto by měla podle poslanců budoucí Farmaceutická strategie zajistit dostatečné investice do farmaceutického výzkumu. Jedná se o odvětví s přebytkem obchodu 91 miliard EUR (údaj z roku 2018) a s 842 000 pracovními místy, tudíž je zde velký potenciál pro investice, které ale předně pomohou zachraňovat životy.