Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
20.12.2024
Úřad AMLA zahájí svoji činnost počátkem roku 2025 a plně funkční bude do roku 2028. Bude přímo dohlížet na 40 nejrizikovějších finančních a úvěrových institucí v EU.
A bude mít dokonce pravomoc převzít dohled nad finanční nebo úvěrovou institucí od vnitrostátního orgánu dohledu v případě závažných porušení, nebo pokud vnitrostátní orgán dohledu nebude schopen nedostatky řešit.
Podle odborníků je důležité, aby agenturu vedl silný lídr.
„V prostředí, kde se pokuty obvykle rovnají zaokrouhlovacím chybám v ročních rozpočtech velkých finančních institucí, bude na AMLA vyvíjen tlak, aby pokuty byly nízké. Měli bychom také očekávat odpor členských států, pokud dojde ke konfliktu. Proto doufáme, že orgány EU zvolí kompetentního a silného předsedu, který nikdy neustoupí zájmům, které by podkopávaly mandát AMLA,“ uvedla letos v červenci organizace Transparency International.
Nová šéfka agentury AMLA Bruna Szego se ujme úřadu začátkem roku. Dosud pracovala v italské centrální bance Banca d’Italia, kde v posledních letech vedla boj proti praní špinavých peněz.
Jejími soupeři ve finálním výběrovém řízení byli Nizozemec Jan Reinder De Carpentier a Němec Marcus Pleyer.
De Carpentier je místopředsedou Jednotné rady pro řešení problémů bank (SRB), což je agentura EU, která byla založena v Bruselu v roce 2015 jako součást reforem známých jako Bankovní unie. Dříve řídil boj proti praní špinavých peněz v nizozemské centrální bance.
Pleyer je náměstkem generálního ředitele německého spolkového ministerstva financí a v letech 2020–2022 vedl globální orgán pro boj proti praní špinavých peněz, Financial Action Task Force.
Europoslanci se nakonec rozhodli pro italskou expertku a právničku Szego, přestože v její podpoře nebyli jednotní. Svou roli při výběru sehrály i gender a původ kandidátů, připustili čeští europoslanci.
„Bylo by problematické, kdyby by byl ředitelem agentury sídlící v Německu zvolen Němec,“ řekl europoslanec Luděk Niedermayer, který je místopředsedou Hospodářského a měnového výboru a pracoval již v minulém období na přípravě zákonů proti praní špinavých peněz.
„Měli jsme tři kandidáty, se všemi jsem měl neoficiální schůzku. Nizozemský kandidát měl výhodu, že byl u založení SRB, německý kandidát měl mezinárodní přesah díky FATF. Já bych možná upřednostnil Nizozemce, který má zkušenost se zakládáním evropské instituce,“ prozradil Niedermayer.
„Ale všichni tři byli dostatečně kvalifikovaní, takže to bylo především politické rozhodnutí,“ dodal.
Agentura AMLA pod vedením Italky Szego podle něj bude fungovat dobře.
„Bruna Szego na mě působila tak, že bude schopná po technické stránce. Má sice menší zkušenosti z hlediska mezinárodní spolupráce a nastartování evropských institucí, ale na to tam bude výkonný ředitel. V rámci EPP nebyla jednoznačná shoda, ale většina skupiny ji nakonec podpořila,“ dodal Niedermayer.
Evropská komise i parlament dávají podle něj opakovaně najevo, že vnímají tuto agenturu jako velmi důležitou, takže bude pod tlakem, aby fungovala efektivně.