Jak ochránit demokracii? Klíčem jsou spravedlivé volby, svobodná média a boj proti dezinformacím
04.12.2020
Ten je součástí široké digitální strategie EU, jejíž obrysy Komise představila v únoru letošního roku. Vedle Akčního plánu pro demokracii ji tvoří Akční plán pro digitální vzdělávání (Digital Education Action Plan), Akční plán pro média (Media Action Plan) a především pak tzv. Akt o digitálních službách (Digital Services Act), který Komise zveřejní 15. prosince.
Proč jsou plány Komise na ochranu evropských demokracií součástí komplexní digitální strategie?
Obrana demokracie a demokratických principů je totiž čím dál více spojena s digitálním světem, zejména pak se světem internetovým. To potvrzuje i samotný Akční plán, který je rozdělen do tří hlavních oblastí – boj proti dezinformacím, propagace svobodných a spravedlivých voleb, a posílení svobody a plurality sdělovacích prostředků.
Strukturou plánu chce Komise zdůraznit, že pokud chceme chránit základní principy demokratického právního státu, je třeba se v nejbližší době zaměřit na všechny tři zmíněné oblasti zároveň.
„Demokracii nelze považovat za samozřejmost. Je třeba o ni pečovat a chránit ji. Cílem našeho plánu je chránit a podporovat smysluplnou účast občanů a umožnit jim činit svá rozhodnutí ve veřejném prostoru svobodně a bez manipulace. Pravidla musíme aktualizovat, abychom dokázali využít příležitostí a výzev digitálního věku. Plán navrhuje opatření pro zvýšení ochrany novinářů a boj proti dezinformacím a vměšování, která zároveň plně chrání svobodu projevu,“ uvedla dále Věra Jourová.
Evropské demokratické systémy a procesy totiž podle Komise ohrožují jak dezinformace samotné, tak s tím úzce související nekalé politické reklamy a kampaně, stejně jako dezinformační a konspirační weby, které se označují za „alternativní média“.
„S probíhající digitální revolucí musí mít občané možnost volby, a to v situaci, kdy mohou svobodně vyjadřovat názory. Skutečnost musí být odlišena od fikce a svobodná média a občanská společnost musí mít možnost účastnit se otevřené diskuse bez nepřátelského vměšování. Proto EU podniká kroky ke zlepšení odolnosti našich demokracií v EU,“ dodala předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. Hlavním cílem Akčního plánu je tedy podle slov Komise „posílit postavení občanů a vybudovat odolnější demokracie v celé EU“.
Stanovisko europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09, EPP)
Democracy Action Plan (EDAP) podle mého názoru správně identifikuje problémy, které je třeba společně řešit, jako jsou dezinformace, narušení svobody médií a pluralismu, snížení kvality veřejné debaty a ohrožení integrity voleb způsobené vnějšími zásahy. Čelíme paradoxní situaci, kdy základy demokracie a vlastně i naše společnost jsou atakovány často od těch, kteří právě tyto principy neuznávají, ale samozřejmě se přitom dovolávají práv, která obsahují, a která musíme chránit. Důležité bude nalézt shodu napříč EU na vhodných a účinných nástrojích k jejich řešení, neb dává velký smysl mít laťku, či pravidla, nastavená podobně.
Příkladem probíhajícího ohrožení evropské demokracie jsou dezinformace spojené s covidem a vakcínami šířené z Ruska a Číny. Máme-li tento problém účinně řešit, měla by mimo jiné existovat povinnost internetových platforem odstraňovat jak nelegální, tak i zjevně manipulativní obsah. Toto, spolu s mnohem větší aktivitou státu ve směru poskytování pravdivých a dobře uchopitelných informací, představuje podstatné a účinné cesty ke snížení rizika.
Současně s tím je ale třeba mít na paměti, že hranice mezi svobodou projevu a názoru a jejím zneužíváním k šíření manipulací a dezinformací je velmi tenká. Součástí účinného řešení vážného problému šíření dezinformací a manipulací zejména na internetu a sociálních sítích podle mého názoru musí být zvýšení odpovědnosti internetových platforem za obsah umisťovaný na jejich stránkách. Zároveň je ale třeba dát si pozor na to, aby tato regulace nevedla k názorové cenzuře a nepřiměřenému zásahu do svobody projevu, protože to by mohlo rovněž představovat vážné ohrožení pro evropskou demokracii.
Celý článek si můžete přečíst zde.