Niedermayer: Dokonalá ochrana před terorem je iluze
22.03.2016
Největší hrozbou je rozpoutání strachu a nenávisti. Což je to, o co útočníkům hlavně jde. A tomu by se vlády měly bránit stejně intenzivně jako terorismu. Situace ale žádá činy, ne nekonečné debaty.

Bohužel, mix těchto opatření se nehledá snadno a Evropa už měla být mnohem dál, než kde dnes je. Nechci komentovat práci bezpečnostních složek, laikovi to nepřísluší. Existují však další dvě překážky, které schopnost naší obrany omezují. První z nich je neochota zemí namísto národních řešení chránit naši část světa společně: skřípe výměna informací a některé informace zcela chybí (třeba údaje o tom, kdo na evropské území vstupuje a kdo ho opouští). Druhou překážkou je obtížné hledání rovnováhy mezi právy jedince a oprávněným zájmem společnosti. Konflikt mezi nekompromisními ochránci osobních údajů a těmi, kdo argumentují bezpečnostními zájmy, blokuje tak triviální nástroje, jako je výměna informací o pasažérech leteckých společností. Iniciativa, která by měla vést k omezení „rychlopalných zbraní“, zase naráží na silné protesty lidí, kteří vidí zajištění své bezpečnosti ve vlastnictví zbraně. Obavy z „Orwellova světa“ brzdí větší využívání bezpečnostních kamer. Řešení není snadné, protože jde o novou definici hranic. V prvním případě mezi „Evropou“ a suverenitou jednotlivých zemí, v druhém mezi osobní svobodou a větší bezpečností. Situace ale žádá činy, ne nekonečné debaty.
Největší hrozbou je ale rozpoutání strachu a nenávisti. Což je to, o co útočníkům hlavně jde. A tomu by se vlády měly bránit stejně intenzivně jako terorismu. Státy a vlády proto potřebují něco, čeho se jim občas nedostává – tím je důvěra. Nedostatek důvěry ve státy a vlády komplikuje efektivní boj proti teroru. Tedy hrozbě, která neplatí jen dnes a netýká se vůbec jen belgické metropole.
Autor článku
:
Luděk Niedermayer, Foto: Nicolas Maeterlincka
Zdroj
:
Hospodářské noviny