Prolomení tabu: o elektřině, drátech a nákladech na „naši“ energetiku
23.01.2021
Europoslanec Luděk Niedermayer nabízí pohled na možnosti rozvoje decentralizované energetiky. Při svých úvahách vychází se své zkušenosti s malou solární elektrárnou i debatou, která se v Česku často omezuje jen na potřebu posilování centralizovaných zdrojů energie.
Ve svém postu na facebooku z 8. ledna 2021 jsem upozornil na vysoké náklady na přenos energie, které souvisí s energetikou stojící na velmi velkých zdrojích, umístěných daleko od skutečné spotřeby. Pod postem se odehrála intenzivní diskuze plná podnětných argumentů, které jsou v této debatě ohledně české energetiky dnes velmi relevantní. A proto jsem se rozhodl na podněty reagovat uceleně, což za pomocí stážistky Evy a asistentky Lucky v naší kanceláři nyní činím.
Co je decentralizovaná energetika?
V mém postu byla řeč o decentralizované energetice, a možná je užitečné si „srovnat pojmy“. K tomu jsem použil jeden z textů na webu (cogen.cz), který se tím zabývá (a pro přesnost cituji):
„Pojem "decentralizovaná energetika" je poměrně nový a stojí zato ho blíže objasnit. Poměrně výstižně to provádí ve svých materiálech nově vzniklá světová aliance pro decentralizovanou energetiku WADE. (World Alliance for Decentralized Energy - www.localpower.org.): Decentralizovaná energetika produkuje elektřinu (a teplo, tam kde je to možné) s vysokou účinností blízko místa spotřeby, bez ohledu na výkon, druh paliva nebo technologii. Zahrnuje široký rozsah technologií, instalovaného výkonu a zdrojů energie a patří do ní zejména:
kogenerační zdroje s vysokou účinností, s instalovaným výkonem od 1 kW až přes 400 MW, využívající spalovací motory a turbíny, parní turbíny, stirlingovy motory, mikroturbíny a palivové články
místní energetické systémy, využívající obnovitelné zdroje energie, odpadní teplo, nebo jiné formy dosud nevyužívané energie.“
Decentralizovaná energetika tedy není to stejné, jako výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů – OZE (ke které šla část komentářů). Jde o to produkovat elektřinu (a teplo) ideálně s vysokou účinností, ale hlavně blízko místa spotřeby, bez ohledu na výkon, druh paliva nebo technologii. Takže, zatímco velká instalace FV na střeše supermarketu to splňuje, obrovský větrný park na moři, daleko od spotřeby, nikoliv.
Menší lokální zdroje jsou z mnoha pohledů stále více atraktivní. Již dnes máme k dispozici řadu dostupných technologií, díky kterým můžeme přizpůsobit systém místním podmínkám, a zvýšit tak účinnost transformace energie (kogenerace a využití paliva) a snížit tak potřebu přenosů. A dostávat co nejvíce do souladu dostupné zdroje energie a potřeby.
V centrálním energetickém systému se státní regulací naopak není motivace ke zvýšení celkové účinnosti, k rozvoji konkurenčních zdrojů a liberalizaci cen energie, tedy zejména dle toho, jak jsou nastavená cenová pravidla (a třeba za elektřinu od souseda platíte stejně, jako za tu, která se vyrábí stovky kilometrů daleko).
Mimochodem, systém, který zcela odděluje místo výroby elektřiny, od místa její spotřeby, a náklady na její přenos účtuje všem „jednotně“, je samozřejmě ekonomicky chybný, a vede k neefektivním investicím a vysokým nákladům – což mělo být právě hlavní sdělení postu, který vyvolal tolik diskuse.
Decentralizace a bezpečnost?
Dalším faktorem a nespornou výhodou decentralizace sítě může být její bezpečnost. Pokud totiž požaduje menší množství elektřiny dopravené na dálku (třeba tím, že má jak flexibilní výrobní možnosti ale i úložiště), klesá riziko velkých poruch a také možnost, že se šíří sítí dál.
Při práci na zimním energetickém balíčku (bezpečnost dodávek) byla často řeč právě o bezpečnosti, která se někdy měří dopadem výpadku jednoho nebo dvou klíčových zdrojů či komponent. Je samozřejmé, že vysoce koncentrovaná energetika pak k pokrytí tohoto rizika vyžaduje mnohem vyšší dostupné kapacity (u nás musí kalkulovat třeba s výpadkem Temelína), než energetika stojící na vysokém počtu zdrojů malých. A to stejné platí i u rozvodu elektřiny.
Přesto ale není optimální model „nepropojený“. Dosažení určité úrovně vzájemného propojení je nezbytné, jednak k využití míst, kde se elektřina vyrábí efektivněji a také ke sladění celkové nabídky a poptávky (a vyšší odolnosti systému jako celku). Je to také podstatné z toho důvodu, aby se i z elektřiny stal předmět „obchodu a konkurence“, což je jediná cesta k zajištění její „slušné ceny“.